YUVA KÖYÜ'NDEKİ ZEHİRLENMELERE İLİŞKİN
BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Bolu’da Yuva Köyü’nde içme suyundan 148 kişi zehirlenmiş, 1 kişi hayatını kaybetmişti. Bolu Başsavcılığı soruşturma dosyasını genişletti. Hem köy muhtarı hem Bolu İl Özel İdaresi’ne soruşturma izni verildi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Haber Merkezi
Bolu Yuva Köyünde zehirlenmelerin sebebinin belirlenmesi için başlatılan soruşturma genişletildi. Bolu Yuva Köyü Çaydurt Mahallesinde 10 Temmuz’dan itibaren peş peşe zehirlenme vakaları yaşandı. Koskoca bir köyü etkisi altına alan zehrin sudan kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Bir kişi hayatını kaybetti. 148 kişi zehirlendi.
Savcı koordinesinde yürütülen soruşturmada, köyün su kaynağı ve evlerde kullanılan sulardan İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numunelerin sonuçları soruşturma dosyasına eklendi. Zehirlenme vakalarıyla ilgili Bolu İl Özel İdaresi ve köy muhtarının da ihmalinin olup olmadığı araştırılacak.
3.İdari Dava Dairesi dosyada, içme suyu şebekesi, depoları ile tesisatların yapım bakım, onarım, temizlik, klorlama vb. işlemlerinde İl Özel İdaresi görevlileri ile köy muhtarının kusurlarının bulunduğu iddialarına yer verdi.
Hastane raporları da soruşturma dosyasına eklendi. Bölge İdare Mahkemesi, olayda ön inceleme kapsamında alınan 11 Ağustos 2022 tarihli bilirkişi raporu ve tüm dosya ile birlikte değerlendirileceğini belirtti.
Muhtarın sorumluluğunun yanında denetim görevini eksik olarak yerine getiren İl Özel İdaresi personeli hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte belge ve bilgi bulunduğu belirtilerek, ‘İl Özel İdaresi sorumlularına ‘soruşturma izni verilmemesi hukuka uygun değildir’ dendi.
İçme suyundan etkilenerek hastanelere kaldırılan ve tedavisi tamamlanan hastalardan kimi görme kaybı, kimi kalp yetmezliği çoğunda ise böbrek yetmezliği sorunu baş göstermişti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar