SON DAKİKA

TİP'TEN BOLU'DA CAN ATALAY AÇIKLAMASI

Milletvekili seçilen ve mazbatasını alan Gezi Davası tutuklusu Av. Şerafettin Can Atalay’ın serbest bırakılmamasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi.

TİP'TEN BOLU'DA CAN ATALAY AÇIKLAMASI
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Rahman Topcu 
Kardelen Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında TİP Bolu İl Örgütü adına Eren Arslan konuşma gerçekleştirdi.
“ANAYASAL BİR SUÇTUR VE ŞU AN SUÇ İŞLENİYOR”
Yapılan açıklamada Arslan, “14 Mayıs 2023'de yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen ve seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldı ve geçen cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak kaydı yapıldı. Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay’ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay’a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor. Bu anayasal bir suçtur ve şu an suç işleniyor.” dedi. 
Açıklamanın devamında Anayasanın 83.maddesini hatırlatan Arslan, "Atalay'ın halen cezaevinde tutulması hem Anayasal hem de Türk Ceza Kanunu kapsamında suç niteliği taşımaktadır" dedi.
Arslan, Türkiye İşçi Partisi Bolu İl Örgütü adına yaptığı açıklamanın sonunda, seçilmiş milletvekillerinin neden hala tutuklu olması konusunda başta “Yargıtay olmak üzere tüm yetkililere soruyoruz” diyerek şu soruları yöneltti; 
Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı?
Can Atalay neden Meclis’te yemin edip görevine başlayamadı?
Can Atalay ne zaman Hatay’a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?
Can Atalay’ın, Hatay’ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz?
Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?


Parti Yetkilileri ve gönüllüleri açıklamanın ardından “Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoruz! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay’a özgürlük istiyoruz!” sloganları atarak açıklamayı bitirdiler.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar