TİRYAKİLERİ ÜZECEK HABER
SİGARAYA ZAM GELİYOR

SİGARAYA ZAM GELİYOR
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Sigara üzerindeki maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına yeni yılda en az yüzde 26 otomatik zam gelmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zam kararını onaylaması durumunda paket başına iki liralık fiyat artışı kaçınılmaz olacak. Zammın gelmesi durumunda şu anda 29.5 liraya satılan en ucuz sigara 31.5 liraya çıkacak. Yasa gereği sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarına her 6 ayda bir yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) oranında zam yapılıyor. Son 6 aylık Yİ-ÜFE'nin en az yüzde 26 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha yüksek bir oran çıkmazsa halen 29.5 liraya satılan en ucuz sigaraya en az 2 TL zam gelecek. En ucuz sigara yeni yılda 31.5 liraya çıkacak.

Maktu vergi 19 lira 95 kuruşa çıkacak
Sözcü'de yer alan habere göre TÜİK, yılın son 5 aylık döneminde Yİ-ÜFE'nin yüzde 22.56 arttığını hesapladı. Aralık ayı üretici fiyatlarının yüzde 3 civarında artması halinde 6 aylık üretici enflasyonu yüzde 26 olacak. Bu durumda bir paket sigaradaki asgari maktu vergi tutarı 15 lira 83 kuruştan 19 lira 95 kuruşa çıkacak.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar