SON DAKİKA

ÖĞRENCİLERE BÖCEKLERLE EKOLOJİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Bolu'da öğrenciler, böcek türleri ve özellikleri, biyolojik mücadele uygulamaları, "akıllı böcek" ve "akıllı çiftçi" kavramları hakkında bilgilendirildi.

ÖĞRENCİLERE BÖCEKLERLE EKOLOJİ EĞİTİMİ VERİLDİ
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü bünyesinde kurulan Böcek Şenlik Okulunca (BÖŞO) Dörtdivan ilçesinde bulunan Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunda, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik böceklerle ekoloji eğitimi verildi.

Eğitimin sonunda öğrenciler ve öğretmenler, bez kepçelerle okul bahçesinde böcek avı yaptı.

 "BUGÜNE KADAR EKOLOJİ FARKINDALIĞIYLA 2 MİLYON İNSANA DOKUNDUK"
Ankara Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, gazetecilere, farkındalık eğitimleri kapsamında bugüne kadar Türkiye'nin birçok yerine gittiklerini söyledi.Özkan, Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından zengin olduğuna işaret ederek, "Ama bunu katma değerli ürünlere dönüştüremiyoruz. Bunu eğitimde, bilimde, sanatta, tasarımda kullanamıyoruz. Bizim amacımız; çocuklara yaşayarak bunu öğretmek. Şehirde insanlar böcekten korkuyor. Dolayısıyla biz okul okul dolaşıyoruz. Bugüne kadar ekoloji farkındalığıyla 2 milyon insana dokunduk." şeklinde konuştu.

Böcek Şenlik Okulu bünyesinde bulunan atölyeler sayesinde bilimin eğlenceli yönünü kullanarak çocuklara doğa ve böcekler hakkında bilgi verdiklerini dile getiren Özkan, "Bilimin eğlenceli yönlerini kullanarak çocuklara ve öğretmenlere doğayı sevdirmek istiyoruz. Sadece Ankara'da değil, Türkiye'nin her yerinde bu hizmeti sunuyoruz hatta yurt dışına da açılım başladı. Almanya'da da bu eğitimleri verdik. Şimdi de İsviçre'den teklif geldi. Oraya gideceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar