SON DAKİKA

MEHMET TUNCAY'DAN KARİYER BASAMAKLARI SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA

Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Mehmet Tuncay, 19 Kasım tarihinde yapılacak olan kariyer basamakları sınavı hakkında açıklamalarda bulundu.

MEHMET TUNCAY'DAN KARİYER BASAMAKLARI SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Mevcut uygulamanın, bir takım sorunlar taşıdığını kaydeden Mehmet Tuncay, 17 yıl boyunca herhangi bir düzenleme yapılmadığı için, geçen yıl yapılan sınavla uzman öğretmen olan binlerce öğretmenin “uzmanlıkta 10 yıl bekleme” koşulundan dolayı “Başöğretmen” olma imkanı bulamadan emekli olacağını söyledi.
TBMM açılır açılmaz gerekli mevzuat düzenlemesinin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Şube Başkanı Mehmet Tuncay, gerekiyorsa, bu değişiklik için kariyer basamakları takviminin de güncellenmesi gerektiğini bildirdi.
Şube Başkanı Mehmet Tuncay, öğretmenlerin bir yıl daha mağduriyet oluşturacak bir gecikmeye tahammülü olmadığını kaydederek; “Öğretmenlerimizin kariyer basamakları sınavı 19 Kasım’da yapılacak. Türk Eğitim Sen olarak yıllardır dile getiriyoruz; öğretmenlerimizin kariyerleri sınav esaslı değil, hizmet yılına dayalı olarak belirlenmelidir. Çünkü öğretmenlik, sadece ‘bilme’ değil ‘bildiğini aktarma’ mesleğidir. Dolayısıyla kariyer planlamasında tecrübe ve kıdem belirleyici olmalıdır. Öte yandan, mevcut uygulama, bir takım sorunları taşımakta ve mağduriyet oluşturmaktadır. Şöyle ki, 17 yıl boyunca herhangi bir düzenleme yapılmadığı için, geçen yıl yapılan sınavla uzman öğretmen olan binlerce meslektaşımız, ‘uzmanlıkta 10 yıl bekleme’ koşulundan dolayı ‘Başöğretmen’ olma imkanı bulamadan emekli olacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, (sendikamızın da defalarca gündeme getirdiği şekilde) 20 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan uzman öğretmenlerin bekleme şartı olmaksızın Başöğretmenliğe başvurabileceği bir düzenlemeyi yapacaklarını açıklamıştı. Ayrıca Sayın Bakan, aynı açıklamasında, yüksek lisans ve doktora mezunlarının bekleme süresiyle ilgili de düzenleme yapılacağını duyurmuştu. Bu itibarla, MEB’den beklenen, TBMM açılır açılmaz gerekli mevzuat düzenlemesini ivedilikle gerçekleştirmesi, gerekiyorsa, bu değişiklik için kariyer basamakları takvimini güncellenmesidir. Öğretmenlerimizin, bir yıl daha mağduriyet oluşturacak bir gecikmeye tahammülü yoktur. MEB, geçen yıl yaşandığı gibi, gereksiz tartışmalarla eğitim kamuoyunun meşgul ve öğretmenlerimizin huzursuz edilmesine müsaade etmemelidir.” İfadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar