KONUT SİGORTASININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL BOLU

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortası bulunan konut sayısı 800 bine yakın arttı. Sigortalılık oranı en yüksek iller Bolu, Düzce, Yalova, Tekirdağ, Muğla, Bingöl, Sakarya, Van, Ardahan ve Kocaeli olarak belirlendi. İstanbul'da her 3 konuttan biri sigortasız, sigortalılık oranı en düşük kentler ise Hakkari, Gümüşhane, Bayburt, Diyarbakır, Kütahya, Kırıkkale, Tokat, Isparta, Rize ve Muş.

KONUT SİGORTASININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL BOLU
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerinden derlenen bilgilere göre, depremlerin yaşandığı tarihte 10 milyon 960 bin 389 olan deprem sigortalı konut sayısı, aradan geçen 80 günlük sürede 11 milyon 749 bin 861'e ulaştı.Söz konusu sürede sisteme dahil olan poliçe sayısı yaklaşık 800 bin arttı. Ülke genelinde yer alan 20 milyon 32 bin adet konut arasında Zorunlu Deprem Sigortası bulunanların oranı yüzde 54'ten yüzde 58,7'ye yükseldi. Üretilen prim tutarı da 3 trilyon 480 milyar 364 bin TL oldu. 

BOLU BİRİNCİ OLDU
Konutların en yüksek oranda deprem sigortalı olduğu illerin başında yüzde 91,9 ile Bolu geliyor. Bolu'yu, yüzde 90,8 ile Düzce takip ediyor.

EN DÜŞÜK İL HAKKARİ
Sigortalılık oranının en düşük olduğu kentlerin başında yüzde 28,5 ile Hakkari geliyor. Hakkari'yi, yüzde 34,1 ile Gümüşhane izliyor. Söz konusu oran, Bayburt'ta yüzde 36,2, Diyarbakır'da yüzde 37,3, Kütahya ve Kırıkkale'de yüzde 38, Tokat ve Isparta'da yüzde 38,7, Rize'de yüzde 38,9 ve Muş'ta yüzde 39,2 oldu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar