SON DAKİKA

"KIZIL GEYİKLERİN AVLANMASI YASAKLANMALI"

Bolu’da avlanması için ihaleye çıkarılan 14 kızıl geyikle ilgili açıklama yapan MHP İl Başkanı İlhan Durak, “Bolu kamuoyunu derinden üzen ve rahatsız eden söz konusu kararın takipçisi olacağız” dedi.

A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilimiz Bolu'da 14 kızıl geyiğin avlanması için ihale yapıldı. Her yıl gündeme gelen konuya hayvanseverler başta olmak üzere toplumun birçok kesiminden olduğu gibi siyasilerden de tepki gecikmedi. Kızıl geyiklerin avlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İl Başkanı İlhan Durak, söz konusu avlanmanın biyoçeşitliliğe zarar vereceğine dikkat çekti.

Başkan İlhan Durak yaptığı açıklamada, "Son yıllarda kızıl geyiklerin popülasyonunun azaldığı yadsınamaz bir gerçek. Bakanlık tarafından açılan ihale, daha önceki yıllarda olduğu gibi ilimiz kamuoyunda yine tepkiyle karşılaşmıştır. Bu konuda birçok bilim insanı ve doğa koruma uzmanı da kızıl geyiklerin avlanmasının tamamiyle yasaklanması gerektiğine dikkat çekmekte. Kaldı ki hayvanseverler ile hayvan koruma dernekleri başta olmak üzere ilimiz kamuoyunu rahatsız eden bu konuda başta Bolulu hemşerimiz Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki Bey olmak üzere Bakanlığın ilgili müdürlüklerinin hassas davranması elzemdir. Kızıl geyikler, ekosistemin önemli bir parçasıdır ve çeşitli bitki türlerinin yayılmasına yardımcı olurlar. Bu konuda yapılacak yasal düzenleme ile kızıl geyiklerin avlanmasının yasaklanması doğal dengeyi sağlayacaktır. Bolu kamuoyunu derinden üzen ve rahatsız eden söz konusu kararın takipçisi olacağız. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün bu konuda gereken adımı atması şarttır. Gelen tepkilere hem kör hem sağır olarak sessiz kalınması tepkileri sona erdirmez, aksine tepkilerin artmasına, katlanmasına sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar