ETKİN VE VERİMLİ SULAMA İÇİN TOPLANILDI

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda 2023 yılı etkin ve verimli sulama konusunda değerlendirme ve istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Müdürü İzzet Murat, İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, DSİ 53. Şube Müdürü Fatih Havan, Sulama birliği başkanı Ümit Göbel, Ziraat Odası Başkanı Selim Özer ve muhtarlar katıldı.

ETKİN VE VERİMLİ SULAMA İÇİN TOPLANILDI
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Özellikle kurak periyotlarda mevcut suyumuzun sulama alanlarında planlanarak bir program dahilinde kullanılmasının sağlanması, çiftçilerimize ekim-dikim öncesi gerekli uyarıların yapılması, su sıkıntısı olan havzalarda suya daha az ihtiyaç duyan ürünlere yönlendirilmesi, etkin ve verimli sulama tekniklerinin kullanılması vb. konular değerlendirildi. Toplantıda; 
Su kaybının önlenmesi açısından; Gölköy'den başlayıp Bolu Ovasını sulayan sistemin mutlaka “Kapalı Sisteme" alınması, 
Kapalı sisteme geçilmesi durumunda Bolu Ovasında daha fazla alanın sulanabileceği, 
İl ve İlçelerde “Kapalı Sulama Sistemi" projelerinin yapılarak hayata geçirilmesi, 
Sulamaların özellikle gece yapılmasının sağlanması, 
Sulama Birliği tarafından sulama takviminin yapılarak muhtarlıklara ve çiftçilere duyurulması, 
Su kayıplarının önüne geçilmesi açısından; kapalı sisteme geçilene kadar mevcut sulama sistemlerinin iyileştirilmesi, tadilat, bakım ve onarımlarının yapılması hususunun, Sulama Birliği ve DSİ Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğüne bildirilmesi karara bağlandı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar