SON DAKİKA

CEP TELEFONU ALACAKLARA KÖTÜ HABER:
EN AZ YÜZDE 20 ZAM YAPILACAK

Akıllı telefon sahibi olmak isteyenleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanlığıü 2 gün sonra yürürlüğe girecek olan uygulaması kapsamında 201 dolarlık bir cihazı 350 dolar olarak vergilendirecek. Bu durum akıllı telefon fiyatlarına en az yüzde 20 zam anlamı taşıyor.

EN AZ YÜZDE 20 ZAM YAPILACAK
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan ‘’İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’’ ile beraber akıllı telefonlarda adet başı birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara çıkarılacak. 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak olan yeni kararla beraber akıllı telefonlarda en az yüzde 20 zam yapılacak.

AKILLI TELEFONLARA ZAM GELİYOR
Onedio’nun haberine göre; İthalatta gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Uygulama ile yerli üreticinin korunmasının amaçlandığı iddia ediliyor.Yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak.  Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak. 
Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor. Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan rakamın üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.

FİYATLAR EN AZ YÜZDE 20 ARTACAK 
Vivo Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ertan Şensoy da bu düzenleme ile yeni ithal edilen akıllı telefonlara ilk aşamada yüzde 20 zam geleceğini belirtti. Şensoy, Türkiye pazarındaki fiyat artışları ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle telefon değişim süresinin son yıllarda 18 aydan 48 aya yükseldiğini aktardı. 201 dolarlık bir telefon güncel dolar kuru (18,87) ile 3 bin 793 TL vergisiz fiyata sahip. Buna; 

* 1137 TL KDV,
* 2 bin 105 TL ÖTV,
* 379 TL TRT bandrol ücreti,
* 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı eklendiğinde 7 bin 452 TL satış fiyatı ile alıcıya sunuluyordu.Yeni düzenlemeden sonra ise bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olmasına rağmen 350 dolara ithaledilmiş gibi vergilendirilecek. 
Dolayısı ile fiyatı da şu şekilde değişecek;

* 3 bin 793 TL vergisiz fiyatı,
* 1979 TL KDV,
* 3 bin 665 TL ÖTV,
* 660 TL TRT bandrol ücreti,
* 66 TL Turizm Bakanlığı katkı payı da hesaplandığında aynı cihaz 28 Mart 2023 itibarıyla 10 bin 163 TL fiyatıyla müşteriye sunulacak.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar