DÜNYANIN EN BÜYÜK TAVUK HEYKELİ MUDURNU'DA

Türkiye’de tavukçuluğun başkenti olarak bilinen Mudurnu’da, dünyanın en büyük tavuk heykeli bulunuyor. Merhum Tevfik Türesin’in kurucusu olduğu Mudurnu Tavukçuluk döneminde yapılan heykel ilçenin simgesi olma özelliği taşıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TAVUK HEYKELİ MUDURNU'DA
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Haber: Hızır İlyas Yıldırım


Mudurnu Tavukçuluğu kurarak ilçeyi tavukçulukta bir dünya markası haline getiren merhum Tevfik Türesin tarafından yıllar önce ilçede tavuk heykeli yaptırıldı. 1998 yılında Heykeltıraş Necati İnci tarafından yapılan heykelin açılış kurdelesini dönemin Cumhurbaşkanı Merhum Süleyman Demirel kesti. 2,5 metre yüksekliğinde ve 1,5 metre eninde yapılan heykel dünyanın en büyük tavuk heykeli olma özelliği taşıyor. Heykelin alt kısmında ise ilçenin tavukçuluktaki rolüne dikkat çekmek adına “Yumurta Tavuktan, Piliç Mudurnu’dan” yazısı yer alıyor. Mudurnu’nun simgesi olan heykel, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.