SON DAKİKA

FIRSATÇI EV SAHİPLERİ İŞBAŞINDA
BOLU’DA DEPREM SONRASI SATILIK VE KİRALIK EVLERDE FAHİŞ FİYAT

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem sonrasında 10 ilde on binlerce konutlar yıkıldı. Bolu’da bu durumu fırsata çeviren bazı ev sahipleri ise 6 Şubat depreminden önce 1000-1200 TL arasında kiraladıkları 99 depremi öncesi evlerini deprem sonrasında 3 bin TL’nin üzerinden kiraya veriyor. Deprem sonrası ev fiyatları da orantısız bir şekilde yükseldi. Bazı müteahhitler ve ev sahipleri satışa sundukları evlerin fiyatına deprem sonrası en az yüzde 25 fazlasını yansıttı.

BOLU’DA DEPREM SONRASI SATILIK VE KİRALIK EVLERDE FAHİŞ FİYAT
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Haber: Hızır İlyas Yıldırım

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremler 10 ilde büyük yıkımlara neden oldu. Yüz binlerce insanın yaralandığı, on binlerce insanın hayatını kaybettiği depremde şehirler adeta haritadan silindi. Depremden etkilenen illerde yaşayan, evlerini ve yakınlarını kaybeden milyonlarca vatandaş ise başka illere yerleşmeye başladı. Gittikleri illerde öncelikli olarak barınma sorununu halletmeye çalışan depremzedeler, ev sahiplerinin durumu fırsat bilerek kiralarda fahiş fiyatlar uygulamaya başlamasıyla zora girdi. Bolu’da deprem sonrası artış gösteren kiralık ve satılık evler sonrası duruma emlakçılar da tepki gösterdi.

“FİYAT SÖYLEMEYE UTANIR HALE GELDİK”

ALKA Gayrimenkul Sahibi Mahmut Alan, deprem sonrası ev sahiplerinin fırsatçılığıyla ilgili, “Deprem sonrası ev tedarik etmekte zorlanıyoruz. Bazı ev sahipleri deprem sonrası evini kiralamaktan vazgeçti. Daha yüksek fiyattan kiralamak için beklemeye koyuldular. Kiralık ev konusunda depremzedelerimize yardımcı olamıyoruz ama onlara ücretsiz geçici barınma imkanı oluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Zaten kiralık evler için bize fiyat soranlara fiyat söylemeye utanır hale geldik. Asıl utanması gereken ev sahipleri.” dedi.

“GÖZÜ DOYMAYANLARI ALLAH ISLAH ETSİN”

Satılık ve kiralık evlerdeki artışlara örnek veren Alan, “Deprem sonrası ilimizdeki satılık ve kiralık evlerde çok afaki fiyat artışları oluyor. 99 depremi öncesine ait dairesini bu deprem öncesinde 2 bin TL’den kiraya verenler deprem sonrasında 3 bin TL’den evini kiralamaya çalışıyor. Normal bir dairesini deprem öncesi 3 bin TL’ye kiralayan 4 bine fiyatı çıkarmış durumda. Bazı müteahhit ve ev sahipleri satışa sunduğu evleri deprem sonrası en az yüzde 25 zamla satıyor. Deprem öncesi 1 milyona satılan evler 1 milyon 250 bin TL’ye yükselmiş durumda. 2 milyona satılan daireler 2 milyon 250 bine çıkmış durumda. Bu depreme rağmen gözü doymayan mal sahiplerini ALLAH ıslah etsin. Bunların yanı sıra evine depremzedeye bedava veren vatandaşlarımız veya müteahhitlerimizde var ama sayısı gerçekten çok az. Ahlaklı davranıp fiyatı yükseltmeyen vatandaşlarımızdan ALLAH razı olsun.” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar