BOLU İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN 2022’de 6270 DENETİM

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Müdürü İzzet MURAT;

BOLU İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN 2022’de 6270 DENETİM
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

“Birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar gıda güvenilirliğinin sağlanması ve ilimizde üretilen, ithal ve ihraç edilen gıdaların güvenli bir şekilde tüketime sunulması için çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Bu amaç doğrultusunda 2022 yılında Bolu merkez ve ilçelerinde bulunan gıda ve yem işletmelerinde toplam 6270 denetim gerçekleştirilmiştir. Mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 751 adet numune alınmış, ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir. Yapılan denetimlerde 5996 sayılı kanuna aykırı hareket eden toplam 116 adet işletmeye idari yaptırım kararı uygulanmıştır. Uygulanan idari para cezalarının toplam tutarı 1.362.251,00 TL’dir. Ayrıca Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı kapsamında 10 adet tütün mamulü ve alkollü içki satış yerine, 4250 ve 4733 sayılı kanunlara aykırı hareket ettikleri için toplam 238.187,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Bakanlığımızın insan odaklı çalışma prensibi esasıyla yapılan denetimlerdeki esas amaç tüm vatandaşlarımızın güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamaktır. İnsan odaklı denetimlerimiz 2023 yılında da rutin ve ihbar odaklı olarak aralıksız devam edecektir. En iyi denetçi vatandaşımızın
kendisidir. Bu bağlamda sizler de uygunsuz gördüğünüz durumları 7/24 ALO GIDA 174 ve 112 ihbar hattına bildirebilirsiniz” dedi. Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar