SON DAKİKA

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN ASGARİ ÜCRETE TEPKİ

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN ASGARİ ÜCRETE TEPKİ
A- A+
 • Linkedin
 • Pinterest
 • Whatsapp
 • Telegram
 • Reddit
Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram yaptığı açıklamayla 2021 yılı için belirlenen asgari ücrete tepki gösterdi. Bayram belirlenen asgari ücretin yeterli olmadığını belirterek “Türkiye Kamu-Sen olarak beklediğimiz bir rakam değildi. Bu daha üst seviyelerde olabilirdi” dedi.   Türk Eğitim-Sen Başkanı Erhan Bayram 2021 yılı için belirlenen asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Erhan Bayram “ Bilindiği gibi 28 Aralık 2020 tarihi itibariyle toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2021 yılına ait asgari ücreti 2 bin 825 TL olarak açıklamıştır. Türkiye Kamu-Sen olarak beklediğimiz bir rakam değildi. Bu daha üst seviyelerde olabilirdi. Bu tür ücretler belirlenirken bazı parametreler baz alınmalı. Mesela her ay düzenli olarak açıkladığımız açlık yoksulluk sınırı etrafında değerlendirmeler yapılmalı ve daha sağlıklı rakamlar konuşulmalıdır. Şunu da ifade etmek isterim ki, asgari ücret bir çalışana ödenebilecek olan ücretin alt sınırıdır. Fakat ülkemizde maalesef 10 milyona yakın çalışanımız asgari ücret şartlarında yaşamını sürdürmektedir. %21.56 oranında bir zammı elbette azımsamıyoruz, ancak nihai hedefler noktasında yeterli değildir. Türkiye'deki asgari geçim şartları göz önünde bulundurulduğunda, bu ücretin yetersizliği açıkça ortadadır” ifadelerinden bulundu.   Diğer taraftan baktığımızda, tüm yetersizliğine rağmen %21.56 oranındaki asgari ücret artışı karşısında memurun 2021 yılında alacağı zam maalesef % 3+3'te kalmıştır. Bu da kamu çalışanlarının ücretleri ile asgari ücret arasındaki makasın giderek daraldığı anlamına gelmektedir.   “Kamu çalışanlarının önemli bir kısmı hayatlarını yoksul olarak sürdürmektedir”   Erhan Bayram kamu çalışanların hayatını yoksul olarak sürdürüdğünü belirterek “Kasım ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 8.100, açlık sınırı ise 2.500 civarında olduğu göz önüne alınırsa kamu çalışanlarının önemli bir kısmı hayatlarını yoksul olarak sürdürmektedir. Türk Eğitim Sen Genel Merkezimizin öğretmenler özelinde yaptığı anket sonucunda; Öğretmenlerin
 • % 71,7'si aldıkları maaşın yaptıkları işi karşılamadığını,
 • % 51,1'i ay sonunda ceplerinde hiç para kalmadığını
 • % 72,3' kredi borcu oldugunu
> % 21'i 10.000 - 30.000 TL, > % 11,7'si 5.000 - 10.000 TL arası kredi kullandığını,
 • % 96'sı ekonomik durumlarının giderek kötü bir seyir izlediğini,
 • % 14'ü ek iş yaptığını,
 • % 2'si maaşlarına haciz konulduğunu ifâde etmektedir.
      Bunun yanında sözü verilmiş olan ek gösterge iyileştirmesi ve her yıl maaş zammını karadelik gibi emip yok eden vergi diliminin %15'e sabitlenmesi de kamu çalışanlarının beklentisidir” şeklinde konuştu.   BİR ÇAĞRI DA KAMU ÇALIŞANLARINA Kamu çalışanlarına çağrıda bulunan Başkan Erhan Bayram “Buradan bir çağrı da kamu çalışanlarımıza yapmak istiyorum. Sarı sendika kavramı çalışma hayatının bir ayıbıdır. Yıllardır memurun hakkını, memurdan aldığı yetkiyle oturduğu toplu görüşme masalarında bırakan %3 buçuk zamları âdeta büyük kazanımmış gibi memura pazarlamaya çalışan, memuru ayıran, ayrıştıran malum sendikamsı yapıya "dur" demediğimiz sürece, emeklerimizin karşılığı olan haklara sahip olmamız mümkün görülmemektedir. Bu bilinçle tüm kamu çalışanlarımızı; - Emeğimizin karşılığı olan hakkı alabilmek, - Çocuklarımızın rızkına sahip çıkmak, - Daha huzurlu ve güvenli yarınlara ulaşabilmek için, sizden alacağı yetkiyle sizi en iyi şekilde temsil edecek, haklarınızı her platformda layıkıyla savunacak olan Türkiye Kamu-Sen'e bağlı iş kollarına üye olmaya çağırıyorum. Bütün bu gerekçeler ve veriler değerlendirildiğinde, reel ekonomik koşullar göz önüne alınarak memur maaşlarında iyileştirme yapılması gerekliliği kaçınılmazdır. 2021 yılına yönelik kamu çalışanlarımızın ücretlerinde %3+3ün üzerine yapılacak makul bir iyileştirme, toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturan kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağı gibi, ekonominin hareketlenmesini sağlayarak toplumun diğer kesimlerine de canlılık katacak, Ülkemizin toplumsal kenetlenmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. İnanıyoruz ki Devletimiz, çalışanlarına bu iyileştirmeleri yapacak kuvvete ve kudrete sahiptir” dedi.    

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar