O DAVA SONUÇLANDI

O DAVA SONUÇLANDI
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

D-100 karayolunun Filiz Makarna önünde kalan kısmının kapanması ile ilgili süren dava sona erdi. Dava avukatı Cihan Yavuz 13 yıllık hukuk mücadelesinin kazanıldığını söyledi.

Filiz Makarna önünde Ö.Y. isimli şahsa olan ait arazinin üzerinden 1991 yılında D-100 karayolunun genişletilerek duble yol haline getirilmesi sonrası yol geçti. Asfalt altında kalan 570 metrekarelik tarla ile ilgili dava, 2007 yılında açıldı. Ö.Y. avukatı Cihan Yavuz aracılığı ile tarlasının üzerinden geçen yolun kaldırılması ve tarla olarak teslimi ile ilgili hukuk mücadelesine başladı. Dava üç defa mahkemeden döndü ve Avukat Cihan Yavuz’un 3 defa itirazı sonrası dava konusu Yargıtay Hukuk Genel kuruluna intikal etti. Kurul davacının lehinde karar verdi. 2020 yılından itibaren icra uygulaması başlanan alanla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü ile tarla sahibi arasında yaşanan sorun çözüldü. 2007 yılında başlayan hukuk mücadelesi sona erdi. ASFALTIN KALDIRILMASINI İSTEDİK Yaşanan süreçle ilgili Avukat Cihan Yavuz şu değerlendirmeleri yaptı: Zorlu bir hukuk mücadelesi verdik. 13 yıldır süren bir mücadele. 2007 yılından itibaren süren bir dava. 3 kez yanılgılı bir değerlendirme ve bozma ile birlikte dördüncüsünde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. İtirazımız kurulda onanarak kesinleşti. 2019 yılının sonu itibariyle icra takibine başladık. Müdahalenin önlenmesi ve kâl davası şeklinde sürecin ilerlemesini istedik, yani asfaltın kaldırılmasını istedik. 2020 yılının ocak ayından itibaren taleplerimiz oldu. Davalı olan Karayolları müdürlüğüne İcra dairesinden D-100 karayolunun içinde müvekkilimize ait olan taşınmazın asfaltının kaldırılmasını ve tarla olarak teslimini gerektiren bir muhtıra gönderildi. Talebimiz zaten bu yöndeydi. Talebimiz mahkemece kesinleşti. ÖZÜR DİLEDİLER İcranın kesinleşmesine ve aradan geçen 9 aylık süreye ve muhtıraya rağmen idare hareketsiz kaldı. Bu durum karşısında cebri icra yöntemi uygulamak dışında bize bir yol kalmadı. Tabi bu süreç haber konusu oldu ve bütün Türkiye’nin malumu oldu. Karayolları Bölge Müdürlüğü, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü ve Genel müdürlükte kamulaştırma başmühendisi olan arkadaşlar heyet olarak geldiler. Öncelikle sürecin bu kadar uzun sürmüş olmasından ve yaşanan gecikmeden özür dilediler. Müvekkilimde kamu yararını kendi özel yararından üstün tuttuğu için bir orta yol bulundu. Sulh olundu. Kamulaştırma işlemleri için 29 Eylül 2020 tarihi ile anlaşma sağlandı. Bu durum sonrası taşınmazla ilgili bir sıkıntı kalmadı. Karayollarından bu mülkün tescili sağlanacak. Bu durumla birlikte D-100 karayolunun kaldırılma sıkıntısı bertaraf edilmiş olacak. D-100’ün asfalt kaldırılması gibi bir durum artık yok.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.