SON DAKİKA

Gerede'de Seçim Güvenliği Skandalı: Güvenlik Kamerası Görüntülerine Yansıdı

Gerede ilçesinde 31 Mart akşamı yaşanan şok olay, güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Partili Mustafa Allar'ın seçimi 73 oy farkla kazanması sonrası Büyük Birlik Partisi adayı Akif Allar, itiraz için ilçe seçim kuruluna gitti.

Gerede'de Seçim Güvenliği Skandalı: Güvenlik Kamerası Görüntülerine Yansıdı
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Oyların mühürlü çuvallar yerine açık sandıkta taşınması, seçim güvenliğine gölge düşürdü. Dayıoğlu Mahallesi İlköğretim Okulu'nda yaşananlar, güvenlik kamerasına yansıyan olayda, oy sayımının tamamlanmasının ardından mühürlü çuvallar ile İlçe Seçim Kuruluna götürülmesi gereken oyların sandık içinde görünür vaziyette görevlilerce taşındığı görülüyor.

Okulun üst katından aşağı inen sandık görevlilerinden biri oyların içinde bulunduğu şeffaf sandığı taşırken, diğeri ise mühürlü çuvalı kapıya kadar getiriyor. Ancak, burada İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından durdurulan görevliler daha sonra polis eşliğinde okuldan ayrılıyor. Bu şok görüntüler, seçim güvenliğinin hiçe sayıldığı ve ilçede büyük infiale yol açtı. Birçok siyasi olayın görüntülerinin ortaya çıkması sonrası itirazlar için İlçe Seçim Kuruluna gidildi.

YSK'nın oyların sayımı ve dökümü işlemlerine ilişkin verdiği bilgiler arasında "Sayıma ilişkin kâğıt ve belgeler seçim torbasına konulup torbanın ağzı bağlanarak kurul mührüyle mühürlenir ve imzalanır. Hazırlanan mühürlü torba ve sandık kurulu mührü, sandık kurulu başkanı ile ad çekme yoluyla belirlenecek en az iki üye tarafından hiçbir gecikmeye meydan verilmeksizin en kısa zamanda, ilçe seçim kurulu başkanına teslim edilir" ifadeleri yer alıyor.

Ancak, YSK'nın açık bilgilendirmesine rağmen sandık görevlilerinin görevi kötüye kullanarak oy pusulalarını müdahale edilebilir halde, içinden zarf alınması veya içine zarf atılması muhtemel halde taşımaları, ilçedeki tepkilerin odağı haline geldi. Yapılan itiraz ve şikayetlere ilçe seçim kurulunun ne cevap vereceği merak konusu oldu.

Öte yandan, AK Parti ile Büyük Birlik arasındaki oy farkının az olması nedeniyle ortaya çıkan bu görüntüler sonrası ilçede seçimin tekrar yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu olay, seçim sürecinde yaşanan güvenlik endişelerini de yeniden gündeme getirdi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.