SON DAKİKA

BOLU’NUN ZEMİNİ İNCELENECEK

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, mart ayında yeni bir çalışmaya imza atacaklarını belirterek, "Mikro bölgeleme çalışması yapacağız. Bolu'da aslında çok geç kalınmış bir çalışma. Çok daha erken yapılması gereken bir çalışma. Bolu'daki bütün zemini yeniden inceleteceğiz. Bu çalışma en fazla bir yılda bitecek." dedi.

BOLU’NUN ZEMİNİ İNCELENECEK
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında yeni bir çalışma başlatacağını açıkladı. İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Asuman Şentürk ile Bolu'nun muhtemel depremlere hazır hale getirilmesi için basın toplantısı düzenleyen Özcan, "mikro bölgeleme" adı verilen çalışma ile Bolu'nun tüm zemin etüdünün yeniden inceleceğini açıkladı.

ÇALIŞMA BİR YILDA BİTİRİLECEK
Bolu'nun bütün zemininin inceleneceğine dikkat çeken Başkan Özcan, "Mart ayında büyük ihtimalle mikro bölgeleme çalışması yapacağız. Bolu'da aslında çok geç kalınmış bir çalışma. Çok daha erken yapılması gereken bir çalışma. Bolu'daki bütün zemini yeniden inceleteceğiz. Bu çalışma en fazla bir yılda bitecek. Herhalde Türkiye’nin büyük üniversitelerinden bir tanesine yaptıracağız" dedi.

SONUÇLAR VATANDAŞ İLE PAYLAŞILACAK
Mikro bölgeleme çalışması ile zemininde sıvılaşma olan binalarla ilgili ev sahiplerine gerekli uyarıların yapılacağını ifade eden Tanju Özcan, "Mesela senin parselinde sıvılaşma riskin varsa, 'Sen oraya bina yapamazsın' demeyeceğiz. 'Sen şu şekilde bina yapabilirsin. Şöyle bir temel kullanmak zorundasın' diyeceğiz. Zemin sağlamsa farklı bir şey söyleyeceğiz. Hatta şunu da şeffaf bir şekilde söyleyeceğiz. Bize bu tepki olarak da dönecek belki ama bundan öncekiler cesaret edememiş. Mevcut binaların bazılarının altından fay hattı geçiyor. Tarihi hatlar vesaire. Bu çalışmamız biter bitmez de bunları vatandaşa duyuracağız. Elbette belediye olarak biz bunlar hasarsızsa gidip resen yıkamayız. Ama diyeceğiz ki bu şehrin emin kişisi olarak emin kişileri olarak belediye başkanı ve meclis üyeleri olarak, 'Arkadaşım bak senin oturduğun binada bir hasar yok kardeşim ama senin oturduğun binanın altından veya hemen yanından fay geçiyor. Senin binanın oturduğun parselde sıvılaşma riski var zemininde' diyeceğiz. Bunları açık bir şekilde vatandaşımızla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar