BOLU BAROSU YAŞANAN ÇOCUK İSTİSMARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının çocukken bir tarikat üyesiyle evlendirilip yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasına tepki gösterdi.

BOLU BAROSU YAŞANAN ÇOCUK İSTİSMARINA TEPKİ GÖSTERDİ
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Haber: Hızır İlyas Yıldırım
İsmailağa Cemaati ile ilişkili Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını müritlerden biri ile imam nikahıyla evlendirmesi ve çocuğun yıllarca istismara uğramasına tepkiler çığ gibi büyüyor.
Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan olaya ve ülkedeki çocuk istismarına dikkat çekti.
Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi; “Ülkemizin yıllardır çözülmeyen ve çözülmek istenmeyen en büyük sorunlarından biri istismar ve ihmal edilen mağdur çocuklar. Kamuoyu İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiğinin görüntüleri ile sarsıldı. Dünyada her iki saniyede bir kız çocuğu zorla evlendiriliyor sosyal kültürel etkenler ve toplum gelenekleri gereği böyle olduğu savunuluyor ve 700 milyonu aşkın çocuğun hayallerine veda etmesine göz yumuluyor. Çocuk gelin yoktur. İstismara uğrayan çocuk vardır. Ailesinin göz yummasıyla sistematik olarak istismara uğrayan, toplumun hoş görmesiyle çocukluk hayallerine veda eden, eğitim sisteminin boşlukları yüzünden okuyamayan çocuklar, kişisel çıkarlar uğruna mağdur edilen, istismar ve ihmal edilen çocuklar. Ülkenin bu temel sorunu çözüme kavuşturulana dek mağdur olan herkesin yanında olacağımızı, bu ahlaksızlıklara, hukuksuzluklara sesimiz çıktığı kadar bıkmadan, usanmadan, sonuna kadar hukukun üstünlüğü çerçevesinde ‘Dur’ diyeceğimizi, çocuğun ve çocuğun haklarını savunmaktan vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar