AGD BOLU ŞUBESİ ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bolu Şubesi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Çin'in Doğu Türkistan politikalarını protesto etti. Grup adına basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Bolu İl Başkanı Engin Aydın gerçekleştirdi.

AGD BOLU ŞUBESİ ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİ
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Haber : Rahman Topcu 

İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan Kadı Cami önünde  toplanan grup, ellerinde pankartlar taşıyarak çeşitli sloganlar attı.  AGD Bolu İl Başkanı Engin Aydın, burada yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'da yaşanan zulümlere karşı olduklarını göstermek için toplandıklarını söyledi.
Çin devletinin, Doğu Türkistan’daki politikalarına tepki gösteren Aydın , "Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından kopartılarak dar bir coğrafyaya sıkıştırılmakta ve dünyanın geri kalanıyla her türlü bağları kesilmektedir." dedi.
Doğu Türkistan halkının birçok temel haktan mahrum bırakıldığını, inanç ve düşünce özgürlüklerinin kısıtlandığını, toplama kamplarında tecrit edilmiş bir yaşama zorlandığını, psikolojik ve fiziksel işkencelere maruz kaldıklarına dair acı gerçeklerin kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Aydın, başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin, Doğu Türkistan'ın haklı talepleri doğrultusunda Çin'e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmelerinin önemine değindi.
Açıklamanın ardından Doğu Türkistan için dualar edildi. Grup daha sonra dağıldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.