100 YILLIK TARİHİ DEĞİRMEN YILLARA DİRENİYOR

Yaklaşık 100 yıllık tarihi değirmen yıllara direniyor, İsmail KUŞCUOĞLU yarım asırdır çalıştırdığı değirmende nostaljik anlar yaşatıyor.

100 YILLIK TARİHİ DEĞİRMEN YILLARA DİRENİYOR
A- A+
  • Linkedin
  • Pinterest
  • Whatsapp
  • Telegram
  • Reddit

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde yaşayan 71 yaşındaki İsmail Kuşcuoğlu, dedesinden yadigar kalan 100 yıllık değirmeni kullanıyor. Yıllardır tarihi değirmeni ayakta tutan Kuşcuoğlu, "Bir kazancım yok, halka faydalı olmak için uğraşıyorum" dedi.
Mudurnu'ya bağlı Yaylabeli köyünde yaşayan İsmail Kuşcuoğlu, dedelerinden kalan yüz yıllık tarihi değirmeni insanlara faydalı olmak amacıyla yaşatmaya devam ediyor. Köyüne 3 kilometre uzaklıkta bulunan değirmene her gün motosikletiyle gelen Kuşcuoğlu, hem nostaljiyi yaşamak hem de un almak isteyenlere herhangi bir ücret almadan yardım ediyor. Yalnız yaşadığı köyünde 50 yıldır tarihi değirmeni ayakta tutan Kuşcuoğlu, tarihi değirmenin Bolu’da tek olduğunu söylüyor.

"Halka faydalı olmak için uğraşıyorum"
Tarihi değirmenden kazanç elde etmediğini ifade eden İsmail Kuşcuoğlu, "Değirmen, 1937 yılından çok önce inşa edişmiş. Su ile çalıştırıyorum ama sular da az kaldı. Bu köyde yalnız yaşıyorum. Un öğütmeye gelenler oluyor. Onların işlerini görmek için burada uğraşıyorum. Bir kazancım yok, halka faydalı olmak için uğraşıyorum. Bu çevrede Doğu Karadeniz’den başka bir yerde değirmen yok. Bolu civarında hiç yok. Durumum iyi olmayınca bununla uğraştım. Amacım insanlara nostaljik anlar yaşatıp, dertlerine derman olmak" dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.