Ahmet Burhan Kahraman

HAYALLERİN BÜYÜTTÜĞÜ ÇOCUK HAYALSİZ KALDI

A- A+

Hayallerin büyüttüğü çocuğun hayalsiz kaldığı demlerden geçiyoruz. Bilgi toplumunun küreselleşmenin etkisiyle en ücradaki köylere dahi sirayet ettiği, yerelleşmenin, özerkliğin devlet politikaları olarak uygulandığı ilginç demler.

Toplumsal ilerleme ölçüsünde gelişme kaydeden ülkeler, gelişmişliği ortak amaç ve hedeflerin kesişiminde bulmuştur. Toplum için amaç birliğinin olduğu zamanlarda, ister çok uluslu olunsun isterse ırk milliyetçiliğine dayalı faşist bir devlet olsun muazzam gelişmeler yaşanmaktadır.

1. Ve 2. Dünya Savaşları sonrasında ekonomik ve toplumsal manada hırpalanmış olan Avrupa, kurduğu ekonomik toplulukla dünyanın yönetim reformlarını yönetecek pozisyona gelmiştir. 

Toplumsal hayalleri kim kurar ve buna toplumda kimler entegre olur? 

İnsan doğası gereği katılımcıdır. İsmi ister demokrasi ister meşrutiyet ister krallık olsun insan oluşturduğu tüzel kişilikler aracılığı ile meramını her zaman anlatma gayreti içerisinde olmuş ve isteklerini de er ya da geç almıştır. 

Bu duruma toplumun farkında olmadığı iktidarı ayakta tutan katılımcı gücü diyoruz.

Peki, hayalleri demokratik katılımcılık etrafında perçinlemiş halkların bireyleri söz konusu hayallerinden uzaklaştırılması ne anlama gelmektedir? 

Gökyüzünü Vatan Sana Canım Feda naraları ile inleten dosta güven düşmana korku salan Uzman Çavuşun iş akdinin feshi ya da sözleşmenin uzatılmaması ne anlama gelmektedir? 

Veyahut bilimini ipek böceği misali yapmaya çalışan bir akademisyen ya da belediye de ki temizlik görevlisi?

İnsanı hayata ve yaşama bağlayan katılımcılığı ve hayallerine ortak tüzel kişilik içinde kendini var edebilmesidir. Aile de bunların en kuvvetli organıdır. Yaşam sonuna dek giden yol arkadaşlığı. 

Özetle; 1980 sonrası dünya da 

Hayallerin büyüttüğü çocuk hayalsiz kaldı, çünkü ona hayal kırıklığına uğradığında ne yapacağı öğretilmemişti.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Ahmet Burhan Kahraman yazıları