Sedanur Taşdemir

MADEN SUYU ŞİŞELERİ NEDEN YEŞİLDİR?

A- A+

Maden suları, milyonda 250 birimden daha fazla miktarda çözünmüş katı madde içeren yer altı sularının işlenmesiyle elde ediliyor

Doğal mineralli su olarak da isimlendirilen maden suları kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve sodyum gibi katyonların yanında bikarbonat, florür, klorür ve sülfat gibi anyonlar içeriyor.

Maden suyunun içerdiği mineraller güneş ışığına maruz kaldığında zarar görebiliyor. Bu durum maden suyu şişelerinin güneş ışığından en az etkilenmesi için önlem alınmasını zorunlu kılıyor.

Güneş ışığının cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etki renk olarak tanımlanıyor. Işık belli bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki yedi renkten birisini emerek diğerlerini yansıtıyor. Bizler ise bu cismi onun yansıttığı renkte görüyoruz.

Gün ışığı kırmızı renk barındırıyor. Renk çemberinde birbirinin karşısına gelen renklerin birbirinin zıttı olduğu biliniyor. Buradan yola çıkarak kırmızının karşıt rengi olan yeşile ulaşılıyor.

Böylece güneş ışınları yeşil şişelerde muhafaza edilen maden sularının  barındırdığı minerallere asgari düzeyde zarar vermiş oluyor. Ayrıca yeşil renkteki şişelerin daha düşük maliyette olduğu biliniyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Sedanur Taşdemir yazıları