Ahmet Burhan Karaman

YAKARSA DÜNYAYI GARİPLER YAKAR

YAKARSA DÜNYAYI GARİPLER YAKAR
A- A+

Kol gücünün yerini psikolojik mukavemet düzeyinin aldığı son yüzyılda şüphesiz sanayi devrimi katalizör görevi görmüştür. 

Kadim dönemlerde huzur ve barış adalet ile sağlanmaya çalışılmıştır. Kınalızade Ali Efendi’den naklolan bilgilere göre Osmanlı Devleti’de adalet olgusuna önem vererek daire-i adalet düzenini global manada tesis etmeye gayret göstermiştir. Pax Ottoman’a dönemine damga vuran adalet anlayışı ise Aristo’nun temellendirdiği Pax Romana’da miras olarak Osmanlı’ya intikal etmiştir. 8 esas üzerine bina edilen adalet dairesi zamanın şartlarına göre Pax Britanica ve Pax Americana tarafından revize edilmiştir. 

Savaşlar’ın kol gücü ile yapıldığı üretimin kas gücü olmadan yapılmasının imkansız olduğu zamanlardan psikolojik savaşlara ve psikolojik olarak mukavemeti yüksek insanların, toplulukların ve devletlerin hüküm sürdüğü günleri idrak etmekteyiz. 

Kadim zamanların yiğitliği bir gürzü tek elle kaldırmak atın üzerinde ok atmaksa günümüzünmertliği ahlaka bezenmiş bir karakterle psikolojik olarak kendi ile, ailesi ve çevresiyle ve tabiki dünyayla barışık bireylerin var olmasıdır. Psikolojik olarak kendini gerçeklelştirmiş bireylere sahip aileler, topluluklar, kurum ve kuruluşlar ne denli artış gösterirse üretimin kalitesi, inovasyon ve iktisat ta o denli makul seviyelerde seyir etmektedir. 

Psikolojik mukavemeti yetersiz olan toplumlar kapitalizmin eziciliğinin pençesini hem gelirinde, hem ruhunda hem geleceğinde hissetmektedir. Psikolojik zorluklar aile kurumlarını yıkarken, gelirleri bozulan aile düzenini sadece maddi açıdan ayakta tutmaya yetmemekte. Burada insan ahlakından ödün vererek sadece kendi yaşamına odaklanma yoluna gitmekte. Sadece projektörün aile ile alakalı olan kesimi için değil gençliğin duygularını keşfedememesi sonucunda ağır bunalımlar ve depresyonlar içerisinde üretim faaliyetlerine 30 yaşına kadar katılamıyor oluşu da toplumların psikolojik, siyasal ve sosyolojik gerçeklikleri arasında yer almaktadır. 

Geleceği bireysel manada kurgulamak isteyen garipler dünyanın kaderini geçmişte kılıç fetihleri ile sağladığı gibi psikolojik farkındalıklarını kazanarak asra damgasını vuracak topluluklar ve yaşam kapsülleri icat edecektir hiç şüphesiz.

İlk adım olarak destek olmak gerekirse çevrenizde canlı olarak kusursuz insan aramayın. Kusurlarını yönetebileceğiniz psikolojik auralar icad edin. Bu sizi ve toplumu geliştirmek için muazzam bir eylem olacaktır. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Şükrü ceylan (1 ay önce)
    Kaleminize sağlık kardeşim.... Yazılarının devamını bekliyoruz....
    0
    0
    Yanıtla

Ahmet Burhan Karaman yazıları